Skoči na glavni sadržaj

Promocija knjige Mikrokontroleri

Promocija knjige Mikrokontroleri

Uvod u inventivnu primjenu kolege Stjenka Bojanića

14.05.2015,19:00 - Visoka škola za informacijske tehnologije, Klaićeva 7

Pozivamo Vas na predstavljanje knjige našeg kolege Bojanića, jednog od najvećih hardverskih umova u zemlji, koji je surađivao s Intelom u onim davnim danima kad je lansiran prvi mikroprocesor i nastavio pratiti najnovije trendove u računalnom dizajnu do današnjih dana. Očekuju Vas mnoge korisne informacije o dizajnu i programiranju mikrokontrolera, atraktivni live demo i nadajmo se živa rasprava na temu. Prijave nisu obavezne ali zbog ograničenog kapaciteta možete rezervirati mjesto mailom.

 

 

Mikrokontroleri su svuda oko nas

Čuli ste za mikrokontrolere, naravno, ali znate li koliko su rasprostranjeni? Znate li da ih u modernom automobilu ima stotinjak? Nalaze se u vašoj kuhinji i kupaonici (mikrovalna pećnica, perilice, vage, brijaći aparati...). Svaka interaktivna dječja igračka s baterijama ih ima, a ako ovo čitate na mobitelu, hmm, pogodite sami. Budućnost nam predviđa još dramatičniju prisutnost mikrokontrolera, neizostavni su u svim IoT uređajima (Internet-of-things) i svim rješenjima tzv. pametnih kuća (Smart house).

Dobro, dakle, tko ili što su ti naši mali, tihi, samozatajni cimeri i pomagači? Zrače li? Špijuniraju li nas? Tko je tu kome gospodar? Teorije zavjere i filozofska pitanja na stranu, radi se o uređajima u obliku jednog integriranog kruga (popularno čipovi) koji u sebi imaju sve što treba za kompjuter u malom: Procesorsku jedinicu, memoriju za rad i pohranu programa, ulazno-izlaznu jedinicu. Rade na naponima potpuno bezopasnim za ljude i ne, ne zrače. Danas su najmanji među njima veliki kao četvrtina poštanske marke, a puno su sposobniji od računala koje je ljude prvi put spustilo na Mjesec. Tako nekako je priča o mikrokontrolerima i počela, put u svemir je zahtijevao što manja i što lakša, integrirana računala. Džepni kalkulatori su ipak ti koji su ih lansirali u orbitu, a razvoj potrošačke elektronike ih je doveo do ovog što imamo danas. Upoznajte pobliže mikrokontrolere, nahranite ih nekim dobrim kôdom, napojite is nekoliko Volti i oni će Vam trajno i odano služiti na svoj samozatajni način, nećete ni znati da su tu.

Programiranje mikrokontrolera

Linijom manjeg otpora su danas česti Web programeri, nešto su rjeđi oni koji razmišljaju u C-u ili C++, a tek mala šačica je pismena u asembleru. Dobro. Sada ne morate više znati mašinac (neka nam jezični čistunci oproste) da bi programirali mikrokontrolere. Ultra-popularna Arduino platforma čiji community se broji u milijunima je dokazala da bistrom školarcu treba sat-dva da shvati kako će dobiti prve rezultate i učiniti da mikrokontroler radi ono što je naumila ili naumio. Za ozbiljnije, profesionalne primjene treba i nešto formalne naobrazbe, a za hi-end primjenu je izbor programiranja u C-u ili u asembleru stvar osobnih preferencija i nekih rubnih tehničkih uvjeta. Počinje se lako, a dokle ćete se popeti (ili koliko duboko ćete se spustiti) ovisi o Vašoj strasti.

Knjiga našeg Barda

Kolega Bojanić je nakon četrdeset godina braka s mikrokontrolerima napisao knjigu o njima i nazvao je Uvod u inventivnu primjenu. Valjda je još zaljubljen u njih kao i na početku, ako je još na uvodu, ili je bračne razmirice odlučio prešutjeti. Dođite na promociju, upoznajte svijet mikrokontrolera iz vizure čovjeka koji ih prati od samog početka i zna ih u dušu. Dobrodošli!

TAGS

Ulica Vjekoslava Klaića 7, 10000 Zagreb, tel. 01/3764200 fax. 01/3764264