18.5. u 15 sati na VSITE-u (Klaićeva 7, predavaonica 2)
Programski jezici
Dušan Mišljenčević, M.Sc. Computer Science
Kako odabrati programski jezik i programsku okolinu
Ako nakratko zanemarimo nagli razvoj umjetne inteligencije, daleko najtraženije (i najbolje plaćene) vještine današnje informatičke industrije su one programerske. I ne, umjetna inteligencija ih neće zamijeniti, štoviše, potražnja za dobrim programerima će sve više rasti.
Zato, ukoliko imate barem malo sklonosti za programiranje, ova je radionica osmišljena upravo za vas. Ovisno o vašem interesu i znanju, na izrazito interaktivan način bit će predstavljen niz danas najpopularnijih programskih jezika, uz vrlo konkretne međusobne usporedbe (za koja su okruženja i poslove najbolji u klasi):
- C, C#, C++, Java, Python, Perl
- HTML, CSS, JavaScript, PHP, Ruby
- Objective-C, Swift, SQL, Go, R
I ne, nema pitanja iz domene programiranja i/ili razvoja softverskih rješenja, na koje Duško ne bi znao konkretno i kompetentno odgovoriti.
Dušan Mišljenčević diplomirao je i magistrirao na ETF-u u Zagrebu i ima punih 40 godina programerskog staža, što je izrazito rijetko u toj profesiji. Karijeru započinje u Prvomajskoj programirajući CNC alatne strojeve, pa prelazi u tim legendarnog Borisa Sakača gdje se razvija softver za Olimpijske igre, da bi kao nezavisni stručnjak radio za General Motors (EDS) i Hewlett-Packard na razvoju specijaliziranih softvera za automobilsku industriju.
Tokom svih tih godina na različitim funkcijama razvoja softverskih rješenja uglavnom kao nezavisni konzultant/ arhitekt/ dizajner/ developer pretežno radi u Microsoft okruženju i koristi Pascal, Z80 Assembler, C, C++, C#, VB, VB .Net, Delphi, MS SQL, Oracle SQL, MVC .Net; na nebrojenim projektima u preko 20 zemalja svijeta.
Na Veleučilištu VSITE predaje Python, Operacijske sustave i Baze podataka.
Ovo je još jedna u nizu besplatnih radionica za srednjoškolce koje organizirano svaki četvrtak od 15 sati. To je 6 uzbudljivih radionica iz područja koja se predaju tijekom studija. Odabrali smo područja razvoja računalnih igara, umjetne inteligencije, razvoja mobilnih aplikacija, mikrokontrolere, programiranje i 3D ispis, a izvodit će ih stručni tim sastavljen od predmetnih profesora, alumnija i studenata diplomskog studija.